w

Najlepsze rapowe piosenki o marihuanie

Zielone podsumowanie z okazji 4/20

Nie tylko Bob Marley śpiewał o marihuanie. Rap scena jest pełna motywu jarania. Od Snoop Dogga przez Wiz Khalifa czy Young Thuga, aż po Young Igiego, Szpaka, Włodiego czy Molestę na naszej polskiej scenie. 420 jest dziś wszędzie, a my z okazji jego święta – 20 kwietnia, przedstawiamy wam najlepsze piosenki o jaraniu właśnie. Będzie trochę zagranicy, będzie trochę czegoś z rodzimej sceny. Odpalcie co macie i zapraszamy do słuchania.

50 Cent – High All The Time

Nie moglibyśmy zacząć tego zestawienia od prawdziwego klasyka. 50 Cent i jego “High All The Time”. Choć raper zapewniał długi czas, że trzymał się zioła z daleka, podszedł do sprawy w inny sposób. Dał nam kawałek, który został wręcz stworzony pod palenie. Jak sam niegdyś powiedział: “That’s me, knowing that there are 500,000 people out there who just want to play my records and get high.”. Kawałek znalazł się na albumie “Get Rich or Die Tryin”, który niedawno skończył właśnie 18 lat. Z historią tego krążka zapoznaliśmy was w tym artykule.

Kid Cudi – Day ‘N’ Nite

Kolejny klasyk, lata później. Tym razem przedstawiamy “Day ‘N’ Nite” Kid Cudiego. Pewnie zapytacie, co wspólnego z jaraniem ma ten utwór. Na pierwszy rzut oka niewiele, z drugiej storny “Day ‘N’ Nite” odnosi się bezpośrednio do “stonera” i jego stanu za dnia jak i w nocy. Raper odnosi się do atmosferycznego i marzycielskiego stanu za pomocą muzyki, bez mówienia wprost o paleniu. W ten sposób jest ciekawy nie tylko ze względu na luźny vibe, ale też na szeroką interpretację względnie popowej jak na Kid Cudiego piosenki.

Dr. Dre ft. Snoop Dogg, Kurupt, Nate Dogg – The Next Episode

W tym zestawieniu ciężko byłoby obyć się bez tej piosenki. Pełen motywów jarania hit Dr. Dre na feacie m.in. ze Snoop Doggiem stał się nie tylko rozpoznawalnym na całym świecie hymnem fanów 420. Swoją drogą, klip też zasługuje na swój komentarz. Fani do dziś zastanawiają się ile raperzy wyjarali na nim zioła. “So blaze the weed up then! Blaze it up, blaze it up!”.

Wiz Khalifa – Still Blazin

Słyszymy weed i rap, widzimy Snoop Dogga i Wiz Khalifę. Przed wami dwa utwory tych artystów. Zacznijmy od Wiza i jego “Still Blazin”. To jeden z niewielu utworów rapera poświęconych w pełni marihuanie. “Just gimme a quiet place and lemme roll my weed” rapuje Wiz na powolnym i klimatycznym beacie.

Snoop Dogg – Gin & Juice

No i na koniec zagraniczych utworów, które chcielibyśmy wam przedstawić, prawdziwa wisienka na torcie, czyli Snoop Dogg i piosenka “Gin & Juice”. “Rollin’ down the street smokin’ Indo, sippin’ on gin and juice.” nawija Snoop znany z jarania ogromnych ilości weedu. Jak podzielił się kiedyś Kevin Powell, utwór był tak naprawdę freestylem, który Snoop stworzył będąc zjaranym.

Young Igi ft. Włodi “THC”

Zajrzyjmy na polską scenę rapową, bo i u nas piosenek o jaraniu jest niemało. Zaczniemy od Young Igiego, który często wplata w swoje piosenki temat weedu. Zdecydowaliśmy się wybrać według nas najbardziej odpowiedni i wiele wnoszący utwór, który grany na koncertach powoduje, że w powietrzu unosi się znany i przez wielu lubiany zapach. Chodzi o “THC” z Włodim na feacie. “Chcę THC z konopi, nie syntetycznej kopii To po tym tworzę zwrotki, ty przy mnie palisz wrotki” – rapuje w refrenie Igi. Wbrew pozorom piosenka porusza ważne problemy dostępu do marihuany dla osób przewlekle chorych w naszym kraju, o czym nawija w swoich wersach Włodi. Na koniec dodaje “Wiesz ile dziennie spala stolica, nie wiesz? – To sobie rozkmiń. Dzięki mnie – moja dzielnica to zielone płuca Polski”.

teabe – track o jointach (prod. Young Taylor) // spontan

Chwila relaksu też jest ważna, dlatego w zestawieniu nie mogło zabraknąć “tracku o jointach” od Teabe. Utrzymany w chillowym brzmieniu utwór stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych piosenek o jaraniu w kraju. Luźny singiel rapera wygenerował już blisko 3 mln wyświetleń.

OKI – SKIT O MARIHUANIE (prod. The Returners)

Dla niektórych raperów jaranie wiąże się z ciekawymi historiami. Taką podzielił się Oki na 77747mixtape i storytellingowej piosence  “SKIT O MARIHUANIE”.

Żabson – Aromatyczne Przyprawy feat. Mata

Żeby nie było zbyt chillowo, powróćmy do prawdziwych bangerów. Takim bez dwóch zdań są “Aromatyczne Przyprawy” od Żabsona z Matą na feacie. “Zielone liście, lecz to nie spinach, tylko rozluźniacz” – śpiewają o pięknym aromacie zioła raperzy.

ReTo / Borixon – Avemariah

W podobnym klimacie prawdziwego hitu utwór nagrał duet ReTo i Borixon. “Avemariah” przepełniony jest motywami zioła, co dopełnia klip pełen krzaczków magicznego zioła. “Ave, Ave Mariah, to nie prochy, tylko roślina Ja buduję wokół niej PR Jestem w środku byku jak VR” nawija w refrenie Borixon.

O.S.T.R Ja i Mój Lolo

Cofnijmy się o kilka dobrych lat i przypomnijmy sobie utwór “Ja i mój lolo” od Ostrego. Choć obecnie raper stroni od jarania, to jego utwór z klasycznego wydawnictwo “Tabasko” pozostaje hymnem 4/20.

Nowości od polskich raperów z okazji 4/20

Wraz z świętem marihuany, niektórzy raperzy zdecydowali się podzielić dziś nowymi kawałkami w temacie jarania. Dostaliśmy m.in. “DOBRY SHIT” od Wac Toja z Trill Pemem na feacie czy “Kto by pomyślał?” od Belmondo z gościnnym udziałem Liroy’a.

Snoop Dogg & Wiz Khalifa – Young, Wild and Free ft. Bruno Mars

Na sam koniec na chwilę powrócimy za granicę i zostawimy was jeszcze z jedną piosenką, bez której nie wyobrażamy sobie tego zestawienia. “Young, Wild and Free” od Snoop Dogga, Wiz Khalify i Bruno Marsa to prawdziwy klasyk młodzieńczych lat, którego przesłanie będzie już aktualne chyba zawsze, a fragment tekstu niech będzie naszym życzeniem dla was z okazji 4/20.

There’s gonna be some weed in the air.

Napisane przez Redakcja Hypest

To my - ludzie ciekawi świata. Piszemy o muzyce, kulturze nowoczesnej, modzie i jedzeniu, a także wszystkim tym, co ważne w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Kim z kreciego uniwersum jesteś? TEST!

Legalna marihuana w Polsce? Projekt ustawy trafił do Sejmu