w

Rapowe piosenki z motywami na maturę

Łapcie zestawienie ciekawych utworów raperów, które pomogą wam w szukaniu motywów na maturze

Matura z polskiego zbliża się wielkimi krokami. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że podczas pisania rozprawki można przywołać rapowe utwory. Część z nich z pewnością znacie, a jeśli nie, możecie zawsze je przesłuchać przed maturą. O czym trzeba wiedzieć odwołując się do takich piosenek? Przede wszystkim wybierzcie utwory bez błędów językowych, pamiętajcie aby nie cytować przekleństw piosenki oraz aby interpretować teksty dokładnie tak, jak inne teksty kultury, w tym wiersze. Oto najlepsze rapowe piosenki z motywami na maturę!

Mata – Patointeligencja
Motywy: młodość, dojrzewanie, szkoła, obraz społeczeństwa, obraz elit

Bez wątpienia utworem idealnym do rozprawki jest “Patointeligencja” Maty, który zawiera zarówno wiele motywów literackich, jak i językowych zagrań. Podmiot liryczny w utworze prezentuje obraz tzw. “patointeligencji” w imieniu swoim oraz swojego środowiska. W utworze przedstawiony zostanie obraz elit i podejścia do życia, odnosząc się do młodzieńczych lat, edukacji (szkoły) czy relacji damsko-męskich.

Taco Hemingway – “Następna stacja” (prod. Rumak)
Motywy: podróż, obraz miasta

Jeśli mowa o motywie podróży czy też obrazie miasta, na pierwszą myś przychodzi nam hitowy utwór “Następna stacja” od Taco Hemingwaya. Koncepcja utworu, w którym po kolei przedstawiane są stacje warszawskiego metra i historie z życia artysty w związku z odczuciami poszczególnych stacji, pasują idealnie do wykorzystania przy motywie podróży i miasta. Podmiot liryczny w piosence przedstawia pogardliwy, jednakże prawdziwy obraz Warszawy.

Jan-rapowanie & NOCNY – Chemia (Skit) + Jan-rapowanie & NOCNY – Zapałki
Motywy: kobiety, miłości


Motyw miłości, kobiety? Na pierwszą myśl przychodzi nam “Bogini” od Quebonafide, “Amy” od Solara czy “8 kobiet” od Taconafide. To z pewnością dobre utwory pod tematy związane z tymi motywami. Warto jednak przyjrzeć się też “Chemii” od Jana-Rapowanie. Raper z Krakowa zaznajamia nas ze swoimi uczuciami do pewnej młodej kobiety. Podobne motywy raper porusza także w utworze “Zapałki” z płyty uśmiech, w której gdzie interpretacja tekstu pozwala zrozumieć, że pod postacią zapałek kryją się kobiety z przelotnych związków, natomiast pod postacią zapaliczki poważny związek, który daje więcej, ale także zabiera więcej.

Słoń – Wojna Totalna | Prod. Chris Carson
Motywy: ojczyzny, wojny, konfliktu, buntu

Zeszłoroczny utwór Słonia stworzony w czasie pandemii i wypuszczony w czasie konfliktu społecznego wywołanego decyzją Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zakazu aborcji. Słoń oprócz kwestii politycznych porusza temat polaryzacji społeczeństwa, odnosi się do historii kraju łącząc utwór w pewne klamry, a ostatecznie odnosi się do tytułowej wojny czy też konfliktu społecznego. Cały utwór jest swego wynikiem buntu wewnętrznego podmiotu lirycznego wobec tego co dzieje się w kraju.

PRO8L3M – Sansara / Art Brut Mixtape
Motywy: cierpienia, przemijania

Czym jest sansara? W filozofii indyjskiej jest to pełen cierpienia uwarunkowany świat, w którym istnieje konieczność nieustannego odradzania się. Oskar z PRO8L3MU jako podmiot liryczny mówi o cierpieniu jakie odczuwa podczas rozmyślania u uzmysłowaiania sobie jak zmienia się świat czy jakie kruche jest życie. Mamy dywagacje dotyczące śmierci, gdzie Oskar odwołuje się do odczuć gdy dowiedział się o śmierci przyjaciela. Podmiot liryczny próbuje pozbyć się cierpienia, które właśnie wtedy odczuwał, a także które pojawia się przy rozmyślaniach na temat przemijania.

Quebonafide – Zorza (prod. Jorge Méndez)
Motywy: rodziny, matki i ojca, podróży, pieniędzy, samotności

W twórczości Quebonafide nie brakuje dziesiątek motywów przewijających się przez jego wszystkie utwory. Pisząc maturę warto szczególnie zapoznać się z całą płytą Egzotyka, która jako wydawnictwo samo w sobie odnosi się do motywu podróży. My wybraliśmy akurat kawałek “Zorza”, w który podmiot liryczny opowiada o perypetiach życia rodzinnego z młodzieńczych lat czy mówi o relacji matki z ojcem. Kuba Grabowski odnosi się także do samotności, której nie są w stanie zmienić żadne pieniądze.

Napisane przez Redakcja Hypest

To my - ludzie ciekawi świata. Piszemy o muzyce, kulturze nowoczesnej, modzie i jedzeniu, a także wszystkim tym, co ważne w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

EKIPA ft. Jacuś – piosenka pt. “Zygzak” – tekst, premiera, YouTube

W Polsce zawitały sklepy HalfPrice – konkurencja dla TK Maxx