w

Sokół i jego biznesy

Czyli czym zajmuje się raper poza muzyką

Na temat Wojtka sokoła można by pisać wiele, długo i ciekawie. Jest to bez wątpienia nietuzinkowa postać która z całą pewnością miała ogromny wpływ na kształt hiphopu oraz całej sceny w Polsce. Jest to również niewątpliwie dość sprytny biznesmen co udowadnia nam angażując się w kolejne udane przedsięwzięcia. Poniżej prezentuje ich aktualne zestawienie.

1. PROSTO

Prosto niedawno świętowało swoje XX lecie. Warto wspomnieć że historia odzieżowej strony tej marki zaczęła się od koszulek oraz bluz które miały promować samą wytwórnię. Z biegiem czasu okazało się że popyt na muzykę jest mniejszy niż na ubrania i właśnie w tym kierunku nastąpił rozwój brandu. Marka rośnie na prawdziwego giganta nie tylko na rynku rodzimym czy też europejskim bo nawet na światowym!

2. MOST

MOST to nowy pomysł na prezentację ciekawych zjawisk sceny a konkretnie to muzyki elektronicznej. Za inicjatywą stworzenia labelu stoją dwie siły sprawcze. Prosto, jedna z czołowych niezależnych wytwórni w Polsce, od 15 lat prowadzona przez Wojtka Sokoła, wraca do korzeni muzyki miejskiej. Doświadczenie wydawania elektroniki wnosi Rafał Grobel, do tej pory współodpowiedzialny za wytwórnię S1 Warsaw, która czuwa nad polskim Record Store Day i stoi za projektem Niewidzialna Nerka. Sokół i Grobel postanowili przełożyć swoje doświadczenia na nową wytwórnię muzyczną o patrzącym w przyszłość profilu. Na chwilę obecną Most po krótszej ciszy wydawniczej ma nas zaskoczyć nowymi wydawnictwami – całkiem prawdopodobne że w odmiennej niż dotąd formie.

3. WAL&GURA

W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z klasycznym rasowym biznesem a bardziej z pasją Wojtka. Myślę że każdy zna to logo min. z różnych grafik towarzyszących muzycznej twórczości Sokoła. No ale żeby najlepiej wyjaśnić czym jest WAL&GURA pozwolę sobie wstawić cytat wypowiedzi rapera czyli z coś cyklu “krótko i na temat” :

Myślę, że chyba można już to powiedzieć głośno. Niech to będzie na szczecińskim blogu graficznym powiedziane pierwszy raz w życiu: wszystkie rzeczy graficzne, jakie robię podpisuje nie jako Sokół, a jako Wal&Gura. Ludzie nie wiedzą, że to ja. Przykładowo dwie ostatnie okładki, kilka teledysków.

4. 4MOVIE GAMES

Movie Games S.A. jest polską spółką założoną w 2016 roku przez Mateusza Wcześniaka, fana gier z doświadczeniem w sektorze finansowym, wspieranego przez Aleksego Uchańskiego, od prawie trzech dekad związanego z branżą gier komputerowych i mediami oraz Macieja Miąsika, legendę polskiego gamingu, developera z prawie 30-letnim doświadczeniem. Niedawno zarówno Sokół jak i Małolat zainwestowali w branżę i stali się udziałowcami Movie Games. Well played.

5. WYDAŁEM

Wydałem to niezależne wydawnictwo literackie powstałe z inicjatywy Wojtka Sokoła w 2020 rOKU. Jego GŁÓWNYM założeniem jest publikowanie książek dedykowanych czytelnikowi któremu bliska jest kultura miejska. To również promocja unikalnej literatury, literatury z charakterem, dla której brakowało odpowiedniego miejsca na polskim rynku wydawniczym. Podstawą selekcji książek w “Wydałem1” jest wyjątkowy styl pisania. Debiutanckim i póki co jedynym wydawnictwem jest “Baśka” Wojtka Friedmana.

Jak widać sokół całkiem dobrze radzi sobie w świecie biznesu, w miarę upływu czasu wrócimy do tej listy i zobaczymy jak bardzo się zmieniła bo już teraz zakładam że tak będzie. BTW – tworząc to zestawienie wpadłem na pomysł kolejnego artykułu który postaram się Wam dostarczyć wkrótce ! Pozdrawiam.

EDIT : W chwili opublikowania tekstu dostępna jest już druga książka sygnowana logiem “Wydałem” – “Czułość” autorstwa Piotra Fiedlera.

Napisane przez Redakcja Hypest

To my - ludzie ciekawi świata. Piszemy o muzyce, kulturze nowoczesnej, modzie i jedzeniu, a także wszystkim tym, co ważne w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Piątkowe premiery: nowe albumy Szpaka i BRS Kash

Szpaku nawinął o Nitrozyniaku. YouTuber nie pozostawił tego bez odpowiedzi